tymianek

Tymianek - aromatyczna przyprawa o właściwościach leczniczych

Warto przyjrzeć się roślinie, która jest dobrze znana, nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale także ze względu na fakt, jak powszechnie jest używana w kuchni. Chodzi oczywiście o tymianek.

Jest to wyjątkowa przyprawa, stosowana głównie w kuchni śródziemnomorskiej, ale także jako lekarstwo na wiele dolegliwości trawiennych i schorzeń układu oddechowego. Jest uznawana za domowy „antybiotyk ziołowy”. Pomaga organizmowi zwalczać większość znanych patogenów, takich jak: wirusy, bakterie i grzyby. Jego nazwa, pochodząca od greckiego słowa thymon, oznacza dosłownie "odkażać".

Historia tymianku

Tradycja leczniczego zastosowania tymianku sięga ponad 3500 lat. Na przykład w starożytnym Egipcie był on używany w postaci oleju do balsamowania ludzkich zwłok oraz jako kadzidło, zaś w medycynie ludowej na dolegliwości związane ze schorzeniami płuc. W starożytnej Grecji stosowano go jako medykament na różne choroby oraz jako środek do kąpieli w Rzymie. W średniowieczu z kolei tymianek był amuletem i podawano go rycerzom przed turniejami.
Tymianek pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach w niemal całej Europie i Ameryce Północnej.

Działanie tymianku

Jest rośliną wiecznie zieloną i zawiera w swoim składzie kwasy fenolowe, flawonoidy, triterpeny, węglowodany i olejek eteryczny (w a nim tymol). Posiada również związki mineralne, witaminy z grupy B i witaminę C. Bogaty skład tej rośliny decyduje o jego szerokim wachlarzu działania leczniczego.

Do najważniejszych aktywności tymianku zalicza się działanie:
• wykrztuśne,
• rozkurczowe,
• odkażające,
• przeciwwirusowe,
• antyoksydacyjne,
• przeciwzapalne,
• moczopędne,
• pobudzające trawienie,
• żółciopędne.

Tymianek - zastosowania lecznicze. Jak i do czego można wykorzystać tymianek?

Tymianek posiada wiele właściwości farmakologicznych, co powoduje, że może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Najczęściej stosuje się go w zwalczaniu kaszlu, chrypki, jako środek łagodzący, zmniejszający przekrwienie oraz wykrztuśny. Stymuluje on produkcję śluzu w oskrzelach i ułatwia jego odkrztuszanie, łagodząc w ten sposób kaszel. Tymianek jest również bardzo dobrym środkiem na ból gardła i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z powodu jego działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego.
Ze względu na właściwości antyseptyczne, które posiada, może być również polecany w leczeniu zmian trądzikowych.
Z drugiej strony jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń trawienia ze względu m.in. na jego działanie żółciopędne, pobudzanie wydzielania soków trawiennych i wspomaganie prawidłowej perystaltyki jelit.
Zaobserwowano również, że napar z tymianku ma pewien pozytywny wpływ na psychikę. Aromaterapia olejkiem tymiankowym działa relaksująco.
Tymol zawarty w tymianku jest jedną z niewielu naturalnych substancji skutecznych przeciwko zakażeniom pasożytniczym.

Kiedy nie należy stosować tymianku?

Tymianek nie powinien być przyjmowany w nadmiarze przez osoby z problemami takimi jak: wrzody, przewlekłe problemy trawienne, zaparcia czy uczulenia (alergie) na tymianek. Należy go unikać w czasie ciąży, ponieważ może powodować skurcze.

Tymianek w kuchni

Tymianek to znana przyprawa kuchenna, która nadaje potrawom smak i charakterystyczny aromat. Wysuszony tymianek również dostarcza intensywnego, korzennego aromatu i delikatnego smaku. Dobrze komponuje się z mięsem, ale także z surówkami i ziemniakami, z warzywami, rybami, tłustymi pieczeniami i kiełbasą. Ponadto może być używany do przygotowywania smakowitych naparów z owoców cytrusowych i miodu.

Tymianek w kosmetyce

Tymianek bywa wykorzystywany jako surowiec do produkcji kosmetyków, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne. Jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że stanowi komponent kosmetyków do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Tymianek może również pomóc złagodzić łupież i przetłuszczanie się włosów. Często jest też składnikiem ziołowych past do zębów, ponieważ wspomaga regenerację uszkodzonych dziąseł i działa odkażająco.

Bronhipret bottle

Bronchipret® TE naturalnie w kaszlu

  • Hamuje proces zapalny1
  • Ułatwia odkrztuszanie2
  • Redukuje napady kaszlu2,3

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

  1. Jan Seibel, Carlo Pergola, Oliver Werz, Kirill Kryshen, Katja Wosikowski, Martin D. Lehner, Jutta Haunschild, Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis, Phytomedicine 22 (2015) 1172-1177.
  2. Kemmerich B, Eberhardt R, Stammer H.: Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 652-660.
  3. Marzian O.: Treatment of acute bronchitis in children and adolescents. Noninterventional postmarketing surveillance study confirms the benefit and safety of a syrup made of extracts from thyme and ivy leaves. MMW Fortschr Med, 2006; 149: 69-74.
    *CHPL produktu leczniczego Bronchipret®TE.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.