Bronchipret

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Główne objawy zapalenia oskrzeli to:

 • dokuczliwy kaszel (początkowo suchy, następnie mokry, z wykrztuszaniem wydzieliny)
 • wymioty – występują głównie u małych dzieci w wyniku intensywnego kaszlu
 • gorączka
 • świszczący oddech, u najmłodszych dzieci i niemowląt występuje oddech spłycony, tzw. sapka
 • ból mięśni i stawów
 • złe samopoczucie

Zapalenie oskrzeli najczęściej jest powodowane przez wirusy. W zależności od drobnoustroju wywołującego infekcję mogą pojawić się również objawy z innych układów, takie jak biegunka, zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.

W rzadkich przypadkach może prowadzić do zapalenia płuc.

Kiedy muszę udać się do lekarza?

Jeżeli objawy takie jak kaszel lub chrypka:

 • nie ustępują po 7 dniach
 • pojawia się gorączka
 • pojawia się duszność

Jednym z najważniejszych działań wspomagających w leczeniu kaszlu lub zapalenia oskrzeli jest umożliwienie wydalenia nadmiernej ilości wydzieliny z dróg oddechowych. W trakcie zapalenia oskrzeli może ona stać się tak gęsta, że nawet silny kaszel nie spowoduje jej odkrztuszenia. Kaszel staje się szczególnie uciążliwy w nocy i często nie pozwala zasnąć. Jednak to niejedyna niedogodność: jeżeli w chwili pojawienia się pierwszych objawów zapalenia oskrzeli nie rozpoczniemy leczenia, choroba może ulec pogłębieniu przez nadkażenie bakteriami i przekształcić się w przewlekłe zapalenie oskrzeli lub nawet przejść w zapalenie płuc.

W jaki sposób leczy się zapalenie oskrzeli?

Do najważniejszych środków, które można podjąć na własną rękę, należą:

 • odpoczynek fizyczny
 • duża ilość snu
 • duża ilość płynów

Leżenie w łóżku nie jest konieczne (i nie jest zalecane), jednak ciało potrzebuje teraz energii do walki z infekcją.

W przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli zabronione jest palenie tytoniu, gdyż powoduje to dodatkowe uszkodzenie i podrażnienie błon śluzowych. Możemy również łagodzić objawy prostymi, domowymi sposobami. Należą do nich herbatka z kwiatu lipy i czarnego bzu lub olejki eteryczne do nacierania (nie stosować u małych dzieci).

Leki rozrzedzające wydzielinę, np. ekstrakt tymianku w połączeniu z ekstraktem bluszczu i pierwiosnka, powodują odrywanie się gęstej wydzieliny, co umożliwia jej odkrztuszenie. Leki przeciwgorączkowe należy stosować tylko wtedy, gdy gorączka przekroczy 38 °C. Leczenie antybiotykami jest celowe jedynie w przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli. Musi to jednak zostać ocenione przez lekarza.

Czy można przyjmować Bronchipret® razem z antybiotykiem?

Bronchipret® stosuje się w przypadku kaszlu i zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, spowodowanych infekcją dróg oddechowych.

Z reguły taka infekcja jest wywoływana przez wirusy. W przypadku infekcji wirusowych antybiotyki nie są skuteczne. Czasami jednak bakterie wykorzystują uszkodzenia śluzówki spowodowane przez wirusy i wywołują powikłania choroby. W takich przypadkach może się okazać konieczne przyjmowanie antybiotyku. Decyzję o przyjmowaniu antybiotyku musi podjąć lekarz. Zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych Bronchipret® pomaga rozrzedzić i odkrztusić zalegającą wydzielinę. Bronchipret®:

 • Hamuje proces zapalny1
 • Ułatwia odkrztuszanie1
 • Redukuje napady kaszul2,3

Obydwa leki - antybiotyk i Bronchipret® - spełniają różne zadania, a zatem uzupełniają się wzajemnie. Obydwa preparaty można przyjmować razem, aż do wyleczenia infekcji.

Czy można przyjmować Bronchipret® przez dłuższy czas?

Czas terapii jest zależny od przebiegu choroby. Na chwilę obecną brak jest informacji sugerujących, że długotrwałe przyjmowanie leku Bronchipret® może być powiązane z ryzykiem oraz skutkami ubocznymi, które nie byłyby opisane w ulotce informacyjnej.

Przyjmowanie leków przez dłuższy czas wymaga jednak nadzoru lekarza. Pomimo dobrej tolerancji leku Bronchipret® zalecamy regularne konsultowanie prowadzonej terapii z lekarzem. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub okresowo nawracają, należy skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny.

Dlaczego pacjenci z alergią na brzozę i/lub bylicę pospolitą i/lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®?

Pacjenci z alergią na pyłek brzozy / pyłek bylicy pospolitej / seler mogą w wyniku alergii krzyżowej zaobserwować reakcję alergiczną na preparaty tymianku. Osoby z alergią na rośliny z rodziny jasnotowatych mogą mieć również alergię krzyżową na tymianek. Ze względu na teoretyczne ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej pacjenci z reakcją alergiczną na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceen) albo brzozę, bylicę pospolitą lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®.

O czym należy pamiętać podczas przyjmowania leku Bronchipret® w czasie ciąży i karmienia?

Stosowanie leku w okresie ciąży / karmienia może zostać zalecone tylko w przypadku wykonania badań udowadniających i dokumentujących, że wszystkie substancje czynne zawarte w preparacie są bezpieczne i nieszkodliwe. W tym celu konieczne byłoby przeprowadzenie badań na pacjentkach w okresie ciąży, co jest zabronione.

Ponieważ Bionorica SE jako producent produktów leczniczych wysokiej jakości czuje szczególną odpowiedzialność wobec tej grupy pacjentek oraz z powodu braku wyczerpujących i kompletnych danych dla badań produktu Bronchipret®, nie należy go stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dotyczy to wszystkich dostępnych w sprzedaży form preparatu Bronchipret® i nie oznacza, że produkt leczniczy stwarza specjalne zagrożenie, lecz wiąże się z koniecznością uwzględnienia szczególnego stanu, jakim jest ciąża / okres karmienia piersią.

Czy Bronchipret® zawiera cukier?

Nie, Bronchipret jest słodzony maltitolem, który zwykle jest pozyskiwany z maltozy znajdującej się w ziarnach zbóż (np. kukurydzy). Jest składnikiem naturalnym i nie zawiera sztucznych dodatków. Ma właściwości bardzo podobne do sacharozy: smakuje jak cukier i jest w 90% tak samo słodki. Nie zwiększa ryzyka wystąpienia próchnicy, ponieważ bakterie znajdujące się w jamie ustnej nie rozkładają go do kwasów, które powodują rozpad szkliwa i powstawanie ubytków.

Jak dotąd nie pojawiły się żadne wątpliwości co do szkodliwych skutków stosowania maltitolu Jest bezpieczny dla osób z celiakią bądź nietolerancją laktozy.

Jak długo po otwarciu można używać Bronchipret®?

Syrop Bronchipret jest ważny przez 6 miesięcy po otwarciu.

Kaszel suchy czy mokry ?

Badania pokazują, że rodzicom ciężko jest rozróżnić rodzaj kaszlu. U 47% rodziców ocena była odmienna od rzeczywistego charakteru kaszlu*.

W przebiegu infekcji dróg oddechowych np. w zapaleniu skrzeli kaszel ma zmienny charakter. Zaczyna się kaszlem suchym, który po ok.2-3 dniach ewoluuje do mokrego, co związane jest rozwojem stanu zapalnego w organizmie.

Ponieważ kaszel jest naturalnym odruchem oczyszczającym drogi oddechowe, zazwyczaj nie powinien być hamowany. Czasami brak odruchu kaszlu uniemożliwia ewakuację wydzieliny i utrudnia leczenie.

Nie można łączyć leków przeciwkaszlowych z mukolitycznymi. Ze względu na możliwość „zalania” leków mukolitycznych, nie powinno się stosować po godz.17, rozwiązaniem są leki sekretolityczne

*Donnelly D., Everard M.L. ‘Dry’ and ‘wet’ cough: how reliable is parental reporting?. BMJ Open Resp Res 2019;6:e000375. doi:10.1136/ bmjresp-2018-000 375.

 1. Jan Seibel, Carlo Pergola, Oliver Werz, Kirill Kryshen, Katja Wosikowski, Martin D. Lehner, Jutta Haunschild, Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis, Phytomedicine 22 (2015) 1172-1177.
 2. Kemmerich B, Eberhardt R, Stammer H.: Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 652-660.
 3. Marzian O.: Treatment of acute bronchitis in children and adolescents. Noninterventional postmarketing surveillance study confirms the benefit and safety of a syrup made of extracts from thyme and ivy leaves. MMW Fortschr Med, 2006; 149: 69-74.
  *CHPL produktu leczniczego Bronchipret®TE.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.