Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli to proces zapalny obejmujący oskrzela, niezajmujący jednak płuc. W znacznej większości przypadków za jego rozwój odpowiadają wirusy, takie jak adenowirusy, rhinowirusy, RS- wirusy, wirusy grypy czy paragrypy. Wirusy te powodują najczęściej przeziębienie, ale niekiedy objawy obejmują również drogi oddechowe i rozwija się właśnie zapalenie oskrzeli. Ponadto, zapalenie oskrzeli może się rozwinąć jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia bakteryjnego (mniej niż 10% wszystkich zakażeń). Podobnie jak w przypadku wirusów wywołujących przeziębienie do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni i pośredni. Należy zatem pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk oraz unikaniu dużych skupisk ludzkich, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe. Patogeny, które dostały się za pomocą górnych dróg oddechowych do organizmu wnikają do komórek nabłonka dróg oddechowych, namnażają się w nich i powodują ich uszkodzenie. Zajęty nabłonek traci zdolność prawidłowego pełnienia swojej funkcji. Często rozwija się także reakcja zapalna, a we krwi zaczynają krążyć jej mediatory i dochodzi do rozwoju objawów uogólnionych, takich jak gorączka.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

 • Kaszel- jest to najczęstszy objaw występujący u dzieci, z jakim rodzice zgłaszają się do pediatry. Zwykle niepokoi ich dokuczliwy i silny charakter kaszlu. Kaszel w trakcie trwania choroby ewoluuje- najpierw jest suchy a po pewnym czasie staje się produktywny, dzieci wykrztuszają wydzielinę śluzowo-ropną
 • Odkrztuszanie wydzieliny
 • Gorączka
 • Świszczący oddech – objaw obturacji oskrzeli, u najmłodszych dzieci i niemowląt występuje oddech spłycony, tzw. sapka
 • Bóle mięśni i stawów

W zależności od drobnoustroju wywołującego infekcję mogą pojawić się również objawy z innych układów, takie jak biegunka, zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.

Ze względu na fakt, że znaczna większość ostrych zapaleń oskrzeli, bo aż około 90%, wywoływanych jest przez wirusy, w ich leczeniu nie stosuje się rutynowo antybiotyku. Antybiotyki to substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, nieaktywne wobec wirusów. Leczenie przyczynowe, czyli skierowane przeciwko konkretnemu drobnoustrojowi stosuje się w rzadkich przypadkach np. w krztuścu lub grypie.

W leczeniu w warunkach domowych stosuje się:

 • leki przeciwgorączkowe,
 • odpowiednie nawadnianie – jest to szczególnie istotne w okresie gorączki, kiedy organizm ma większe tendencje do odwadniania się. Ponadto, w trakcie infekcji dziecko wykonuje więcej oddechów na minutę , więc wytraca więcej pary wodnej z wydychanym powietrzem. Oznacza to, że wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę, czyli dziecko powinno wypić więcej wody niż pije w okresie zdrowia. Woda rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie.
 • leki mukolityczne - rozrzedzające i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Rodzice powinni zostać poinformowani, aby leki te stosować najpóźniej do godziny 16. W przeciwnym razie odkrztuszanie wydzieliny w godzinach wieczornych i nocnych uniemożliwi dziecku spokojny sen.
 • leki sekretolityczne – ułatwiają usunięcie wydzieliny wskutek zwiększenia jej nawodnienia i objętości oraz zmniejszenia lepkości. Przypisywane jest im również działanie redukujące stan zapalny. Ze względu na swój mechanizm działania nie mają limitu czasowego, można je podawać dzieciom również w godzinach wieczornych.
 • leki rozszerzające oskrzela – jeśli występują objawy obturacji oskrzeli, duszności, leki są wypisywane na receptę po konsultacji z pediatrą.
 • odpowiednie warunki w domu. W pokoju, w którym dziecko przebywa powinny być spełnione warunki, które poprawiają przebieg infekcji. Musimy zadbać o: odpowiednią temperaturę pomieszczenia (w przedziale między 20 a 22°C), odpowiednią wilgotność (pomiędzy 40% a 70%) oraz o jakość powietrza czyli niski poziom zanieczyszczeń (w tym celu warto zakupić do domu oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA).

Leki przeciwkaszlowe – chociaż łagodzą odruch kaszlu, ułatwiając np. przespanie dziecku nocy to jednak zatrzymują naturalne odkrztuszanie wydzieliny, przedłużając tym samym proces zdrowienia.

Wszystkie wymienione sposoby leczenia to postępowanie objawowe. W większości przypadków postępowanie przyczynowe nie jest konieczne, ponieważ choroba ustępuje samoistnie w ciągu około 7 dni. Dłużej mogą utrzymywać się objawy nadreaktywności oskrzeli, czyli kaszlu w kontakcie na przykład z zimnym powietrzem, jednak i one mijają po kilku tygodniach.

Bronhipret bottle

Bronchipret® TE naturalnie w kaszlu

 • Hamuje proces zapalny1
 • Ułatwia odkrztuszanie2
 • Redukuje napady kaszlu2,3

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

 1. Jan Seibel, Carlo Pergola, Oliver Werz, Kirill Kryshen, Katja Wosikowski, Martin D. Lehner, Jutta Haunschild, Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis, Phytomedicine 22 (2015) 1172-1177.
 2. Kemmerich B, Eberhardt R, Stammer H.: Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 652-660.
 3. Marzian O.: Treatment of acute bronchitis in children and adolescents. Noninterventional postmarketing surveillance study confirms the benefit and safety of a syrup made of extracts from thyme and ivy leaves. MMW Fortschr Med, 2006; 149: 69-74.
  *CHPL produktu leczniczego Bronchipret®TE.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.