bluszcz

Bluszcz - roślina pełna tajemnic

Czy znasz może bluszcz pospolity? Jest to roślina o „dwóch twarzach” – z jednej strony posiada wiele właściwości leczniczych, ale jeśli jest używana niewłaściwie i niezgodnie z przeznaczeniem, to może być nawet trująca. Ponadto wykorzystywana jest jako roślina ozdobna, a w wielu miejscach podlega ochronie gatunkowej.

Historia i pochodzenie bluszczu

Środki lecznicze na bazie bluszczu były stosowane w medycynie ludowej już od setek lat. Bluszcz znany był jako panaceum na wiele dolegliwości, zaczynając od chorób płuc, aż po choroby weneryczne. Mówiono nawet, że ma magiczne właściwości. Uważano go również za symbol wierności i sadzony był na grobach par małżeńskich na cmentarzach.
W środowisku naturalnym występuje w południowej, zachodniej i środkowej Europie, a także na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest to gatunek śródziemnomorsko-atlantycki. Jako roślina jest mało wymagająca i bardzo efektowna, z wiecznie zielonymi liśćmi. Często można dostrzec bluszcz w ogrodach, na ogrodzeniach.

Ekstrakt z liści bluszczu – farmakologia

Najczęściej ekstrakt, pozyskiwany z liści bluszczu, jest stosowany do przygotowywania leków. Substancje zawarte w liściach bluszczu odpowiadają za jego właściwości lecznicze, w szczególności saponiny triterpenowe, glikozydy flawonoidowe (kemferol i rutyna), fenole i sterole oraz kumaryny.
Obecność tych substancji gwarantuje wielokierunkowe działanie bluszczu jako składnika produktów leczniczych.

Najważniejsze z nich to działanie:
•wykrztuśne,
•przeciwzapalne,
•przeciwobrzękowe,
•rozkurczowe,
•antybakteryjne,
•przeciwwirusowe,
•przeciwgrzybicze,
•uszczelniające kapilary.

Zastosowania terapeutyczne bluszczu - na kaszel i przeziębienie

Bluszcz może stanowić źródło wielu korzyści zdrowotnych. Ze względu na składniki aktywne ekstrakty z bluszczu stosowane są w różnych wskazaniach. Przede wszystkim, przetwory na bazie bluszczu pomocne są w leczeniu kaszlu. Można powiedzieć, że bluszcz przynosi wiele korzyści dla zdrowia płuc i może być przydatny w różnych schorzeniach układu oddechowego.
Dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym, rozkurczowym i przeciwbakteryjnym pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych przebiegające z objawami kaszlu, dlatego ekstrakty z bluszczu są składnikami syropów. Preparaty z liści rośliny są także skutecznym środkiem wspomagającym terapię przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Ekstrakt z bluszczu jest również szeroko stosowany w preparatach do użytku zewnętrznego i w tej formie w niektórych krajach znalazł użycie w łagodzeniu infekcji intymnych, w zwalczaniu cellulitu, zmniejszaniu obrzęków pochodzenia limfatycznego, leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i pielęgnacji skóry trądzikowej. Może być dodawany do kąpieli przy grzybiczym zapaleniu skóry, na przykład stóp. Jego właściwości przeciwzapalne sprawiają, że może wspomagać i łagodzić zmiany skórne, rany, np. podawany miejscowo w postaci okładów z naparu.

Kiedy nie należy używać bluszczu?

Podobnie, jak w przypadku każdego preparatu ziołowego, leki roślinne na bazie bluszczu należy stosować zgodnie z zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii.
Obecnie zwraca się także uwagę na bardzo silne działanie bluszczu, które jest potencjalnie niebezpieczne, jeśli roślina jest używana samodzielnie i bez odpowiedniego przygotowania oraz właściwego dawkowania.
W związku z tym możemy znaleźć informację, że korzystanie z bluszczu jest bezpieczne tylko w postaci gotowych preparatów w jego przetworzonej formie w zakładach farmaceutycznych i dostępnych w aptece. Stosowanie domowych medykamentów z rośliny na własną rękę lub przyjmowanie większych dawek niż zalecane, może być niebezpieczne dla zdrowia, powodując objawy, takie jak podrażnienie żołądka i jelit, wymioty czy biegunkę. Bluszcz jest również niebezpieczny dla zwierząt domowych, dlatego powinno się trzymać koty i psy z daleka od rośliny w doniczce.

Bronhipret bottle

Bronchipret® TE naturalnie w kaszlu

  • Hamuje proces zapalny1
  • Ułatwia odkrztuszanie2
  • Redukuje napady kaszlu2,3

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

  1. Jan Seibel, Carlo Pergola, Oliver Werz, Kirill Kryshen, Katja Wosikowski, Martin D. Lehner, Jutta Haunschild, Bronchipret® syrup containing thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis, Phytomedicine 22 (2015) 1172-1177.
  2. Kemmerich B, Eberhardt R, Stammer H.: Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 652-660.
  3. Marzian O.: Treatment of acute bronchitis in children and adolescents. Noninterventional postmarketing surveillance study confirms the benefit and safety of a syrup made of extracts from thyme and ivy leaves. MMW Fortschr Med, 2006; 149: 69-74.
    *CHPL produktu leczniczego Bronchipret®TE.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.